Rozumienie języka naturalnego (NLU)

rozumienie języka naturalnego

Skrót NLU lub hasło natural language understanding (rozumienie języka naturalnego) pojawia się coraz częściej w kontekście chatbotów i voicebotów. Nie przez przypadek. Poznaj definicję NLU.

Czym jest rozumienie języka naturalnego (ang. natural language understanding)? Definicja NLU

Rozumienie języka naturalnego (ang. NLU) często jest mylone z przetwarzaniem języka naturalnego lub też oba te pojęcia używane są zamiennie. Nie jest to jednak dobra praktyka. Każda z definicji ma inne znaczenie a rozumienie języka naturalnego (NLU) jest kategorią podrzędną w w stosunku do przetwarzania języka (NLP).

NLU to taki podzbiór NLP i co z tym związane – sztucznej inteligencji, który odpowiada za zdolność maszyny do „odczytania ze zrozumieniem ludzkich intencji”. NLU to wielkie wyzwanie dla dziedziny, jaką jest konwersacyjna sztuczna inteligencja. Bezbłędne odczytywanie języka naturalnego przez komputer to bardzo trudne zadanie.

Rozumienie języka w praktyce: co to dokładnie oznacza?

Co zrobić, jeśli chcemy, aby komputer zrozumiał człowieka, który posługuje się językiem naturalnym a nie językiem programowania? W tej sytuacji to maszyna dostosowuje się do “kodu”, jakim komunikuje się nadawca.

NLU – technologia umożliwiająca komputerowi zrozumienie ludzkiego języka to podstawa funkcjonowania np. systemów konwersacyjnych, takich jak chatboty i voiceboty. Rozumienie języka jest technologią o szerokim zastosowaniu komercyjnym.

Jaka jest dzisiaj skuteczność NLU?

Dostawcy chatbotów i voicebotów deklarują, że posiadają rozwiązania NLU, które potrafią zrozumieć wypowiedzi człowieka w ponad 90% przypadków. Do tej pory nie istnieje technologia, która pozwoliłaby na 100% zrozumienie języka naturalnego przez maszynę.

Może zainteresuje Cię również:

  1. NLG – czym jest generowanie języka naturalnego?
  2. NLP – co warto wiedzieć o natural language processing?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *