Generowanie języka naturalnego (NLG), to obok rozumienia języka naturalnego (NLU) podkategoria dziedziny jaką jest przetwarzanie języka naturalnego (NLP). Ponieważ NLP jest interdyscyplinarną nauką, która korzysta ze zdobyczy sztucznej inteligencji, informatyki i językoznawstwa, więc również NLG należy tak zaszeregować.
Czym jest generowanie języka naturalnego? Definicja NLG.
Generowanie języka naturalnego to proces, w trakcie którego komputer przekształca dane/pliki w język zrozumiały dla człowieka. Do tego działania jak najbardziej mogą zostać użyte algorytmy.
Aby wyjaśnić ideę NLG często próbuje się ją porównać do procesu podczas którego ludzie formułują swoje myśli w słowa (zapisywanie, wypowiadanie).
Rozumienie języka a generowanie języka
NLG czasami określa się jako przeciwieństwo NLU z kilku względów:
- w NLU system przyjmuje dane wejściowe, w NLG – generuje dane wyjściowe;
- NLU działa w oparciu o dane, które często są niejednoznaczne (komunikaty ze strony użytkownika), generowanie języka bazuje na bardziej jasnych założeniach.
Zamiast jednak stawiać obie technologie w opozycji, warto zwrócić uwagę na ich wzajemne uzupełnianie się. Zarówno NLU, jaki i NLG są konieczne, aby stworzyć istniała możliwość komunikacji za pomocą języka naturalnego na linii komputer-człowiek.
Zastosowanie NLG
Generowanie języka jest technologią o dużym potencjale praktycznego zastosowania. Wzrost komercyjnego zainteresowania chatbotami i voicebotami powoduje, że technologia generowania języka naturalnego jest bardzo popularna. Takie działanie jest niezbędne zarówno przy generowaniu odpowiedzi chatbota (tekst), jak i voicebota, który porozumiewa się z użytkownikiem głosowo.